Online Alışveriş sırasında doğru bedeni ararken oluşan zaman kaybı

Mağaza mağaza gezerek, kabinlerde saatlerce zaman öldürerek alışveriş yapma devri kapandı. Online alışveriş ile sadece birkaç tuş ile yeni kıyafetler satın alabiliyoruz. Fakat artık yeni bir problemimiz var. Aldığımız ürünün bedeni bize olacak mı?

Online alışveriş her geçen gün pazardaki payını arttırıyor. Birçok tüketici geleneksel alışveriş yerini online alışverişi tercih ediyor. Özellikle daha hızlı ve pratik olması, insanlı online alışverişe yönlendiriyor. Fakat özellikle giyim alışverişlerimizle çeşitli birçok problemle karşılaşabiliyoruz. Kolay ve daha az yorucu olması gereken işlem çok daha fazla zamanımıza mal olabiliyor. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri ise beden uyumsuzluğu diyebiliriz. Markaların tek bir beden tipi üzerinden tanıtım yapması, bedenlerin farklı markalarda farklı beden ölçülerinde üretiliyor olması, bir diğer deyişle kalıp farklılıkları kendimiz için doğru bedeni bulmamızı bir hayli zorlaştırıyor.

Online Alışverişin Dezavantajları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi online olarak aldığımız ürünler evimize gelince bizi her zaman tatmin etmiyor. Kimi zaman beden uyumsuzluğu kimi zaman ise fotoğraf yanılsaması yüzünden içimize sinmiyor. Birçok e-ticaret firması, bu gibi durumlara yönelik teşvik edici iade politikaları izliyor. Ücretsiz iade gibi seçenekler sayesinde gönül rahatlığı ilea alışveriş yapabiliyoruz. Fakat online alışveriş ile kazandığımız zamanı aldığımız ürünü iade ederken tekrar kaybediyoruz. Aynı zamanda markaların geri iade edilen ürünlere karşı izlediği politikalar düşünülünce, zaman kaybederken çevreye de büyük miktarda zarar veriyoruz. Birçok büyük hızlı moda markası, geri iade edilen ürünleri geri dönüştürmek yerine imha ediyor. Marka değerini kaybetmemek için yaptıkları bu imha işlemi, çevreye büyük ölçüde zarar veriyor. Bu ürünler hem üretim hem dağıtım hem de imha edilme aşamalarında binlerce ton karbon ayak izi oluşturuyor. Hızlı moda sektörünün çevreye olan zararı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Doğru Bedeni Bulmak Neden Bu Kadar Zor?

Markalar, tek tip beden üzerinden pazarlama kampanyaları yapıyor. Bu durum, yanlış bir güzellik algısının kabul edilmesine sebep oluyor. Modanın kapsayıcı olmaması, özellikle büyük beden pazarında olumsuz etkilere neden oluyor. Hızlı moda markaları, ürünlerini ideal olarak Kabul edilen beden ölçülerine sahip modeller üzerinden tanıtıyor. Büyük bedene sahip olanlar ise kıyafetin kendilerinde nasıl duracağını bilmeden alışveriş yapıyor. Markaların büyük beden pazarını gözardı etmesi, doğru bedeni bulmayı daha da zorlaştırıyor.

Diğer bir yandan, markalar arasında ortaya çıkan beden ve kalıp farklılıkları alıcıların doğru seçimi yapmalarını zorlaştırıyor. Örnek vermek gerekirse, bir markada large beden olan ürünler başka bir markada medium ölçülerinde olabiliyor. Her ne kadar birçok e-ticaret sitesi, beden ölçüsü tablosu hazırlıyor olsa da bu tablo çoğu zaman yeterli olmayabiliyor.

Online Alışveriş Yaparken Nasıl Daha Hızlı Kendi Bedenimizi Bulabiliriz?

Sanal deneme odaları, son dönemlerin en önemli gelişmeleri arasında yer alıyor. Deneme kabinlerini sanal dünyaya taşıyan bu yeni teknoloji, alıcıların online alışveriş yapmadan once kıyafetleri üzerinde görmelerini sağlıyor. Bu sayede beden uyumsuzluğu gibi büyük bir problem büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Sanal deneme odaları sayesinde iade oranlarının büyük ölçüde azalacağı tahmin ediliyor. Bu yeni teknoloji sayesinde kendimiz için uygun bedeni bulmak artık çok daha hızlı ve kolay.

Diğer bir yandan; markaların kapsayıcı moda politikasına uygun üretim yapması, kendi bedenimizi bulmamızı çok daha kolaylaştıracaktır. Markalar arasındaki kalıp farklılığını minimal seviyede tutmak, alıcıların kafa karışıklığını biraz olsun azaltırken iade oranlarını da azaltabilir.