Moda Dünyasının Metaverse Evreninde Yeri

Metaverse, her geçen gün hayatımıza biraz daha entegre oluyor. Bununla birlikte firmalar sanal dünyada kendine yer bulabilmek için adeta bir savaş veriyor. Sanal evrende dijital aksesuarlar, dijital ayakkabılar, dijital kıyafetler satışa çıkarılıyor. Hiçbir zaman fiziksel olarak sahip olamayacağınız bu ürünlerin bazıları, binlerce dolara satışa çıkarılıyor.

Üç boyutlu sanal gerçeklik evrenleri olarak tanımlayabileceğimiz bu terim, teknolojinin ulaştığı son noktalardan biri. Hayatımızdaki birçok şeyin dijital dünyaya taşınması, moda endüstrisini de yakından etkiliyor. Metaverse evreninin önemi birçok sektör tarafından farkedilemeye başladı.

Metaverse Nedir?

Metaverse, dünyanın her yerinden isteyen herkesin dahil olabileceği, zamandan ve mekandan bağımsız sanal gerçeklik evrenidir. Üç boyutlu bir evren olan metaverse, gerçek dünyanın ortaya koyduğu birçok sınırı ve imkansızlığı ortadan kaldırır. İnternetin geleceği olarak öngörüldüğü için sektörler yavaş yavaş bu dünyaya adapte olmaya çalışıyor. Her yıl bu alanda yapılan projelere milyon dolarlık yatırımlar yapılıyor.

Günümüzde, iki boyutlu internet ortamında birçok ihtiyacımızı gideriyoruz. Alışverişlerimizi, günlük işlerimizi, eğitim ihtiyaçlarımızı ve dahasını internet yardımı ile gerçekleştiriyoruz. Metaverse, gerçek dünyada plan her şeyi sanal dünyada ‘yaşayabilmenizi’ vaat ediyor. Metaverse sayesinde binlerce kilometre uzakta olduğu için göremediğiniz yağmur ormanlarını üç boyutlu bir şekilde görebilirsiniz. Her zaman gitmek istediğiniz ama gidemediğimiz konserleri, en ön sıradan izleyebilirsiniz. Metaverse ile ilgili birçok tahmin ve teori var. Geleceği domine edeceği düşünülen bu yeni teknoloji, hayatımızda büyük değişikliklere sebep olacak gibi görünüyor.

Metaverse evreninin yeni gözdesi moda dünyası

Dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olan moda, dijital dünyada da yerini almaya başladı. Markaların metaverse evrenine girmek için adeta yarış yaptığı şu günlerde, moda endüstrisi de fiziksel dünyadaki başarısını sanal dünyaya taşımayı hedefliyor. Normalde birçoğumuzun gerçek hayatta satın alamayacağımız markalardan kıyafetlere sanal dünyada sahip olabiliriz. Hatta normalde fiziksel olarak üretim yapmayan çeşitli start-up’lar, metaverse evreni ile sektöre giriş yapıyor. Gerçek dünyada gördüğümüz üzere moda kiiilerin kendini ifade etme biçimi olarak kullanılıyor. Moda dünyası, bu ihtiyacı sanal evrene de taşıyarak üç boyutlu sanal mağazalar ve ürünler sunuyor. Metaverse her geçen gün daha çok önem kazanıyor. İnsanların bu evrende geçirdikleri zaman her gün biraz daha artıyor. Sonuç olarak, fiziksel dünyada olduğu gibi giysiler önem kazanmaya başlıyor.

Metaverse tekstil endüstrisi için neler vaat ediyor?

Dünya kaynaklarının tükenmeye başlaması ile birlikte alternatif yaşam formları araştırılıyor. Araştırmalar, bilim adamları, yatırımcıları ve birçok kişi metaverse evreninin dünyanın kurtuluşu için önemli bir çözüm olacağını düşünüyor.

Tekstil endüstrisinin dünyaya verdiği ekolojik zarar her geçen gün artıyor. Araştırmalara göre hızlı moda, petrol endüstrisinden sonda dünyaya en çpk zarar veren ikinci büyük endüstri olma özelliğini taşıyor. Kıyafetlerin üretim, dağıtım, paketleme aşamalarının her birinde binlerce ton karbon ayak izi oluşturuluyor. Bu durum giyim markalarını sürdürülebilir çözümler aramaya zorluyor. Özellikle bu konuda olan hassasiyetimizin artması ve alışverişlerimizi daha duyarlı yapmaya başlamamızla birlikte büyük markalar da kendine çeki düzen vermeye başladı. Her ne kadar sürdürülebilir adımlar atılıyor olsa da verilen zararı geri getirmek neredeyse imkansız. Bu noktada modanın bir noktada dijitale taşınması tüketim çılgınlığının biraz olsun önüne geçebilir.

İnsanlar neden sanal kıyafetler satın alıyor?

Yeni düzense insanlar zamanlarının birçoğunu dijital ortamda geçiriyor. Sosyalleşmem, bilgi edinmek, yeni yerler keşfetmek için dijital ortam kullanılıyor. Üç boyutlu sanal evrenler ile birlikte insanlar normalde yapamadığı birçok aktiviteyi gerçekleştirebiliyor. Metaverse ile birlikte ortaya çıkan temsili avatarlar, kişisel kimliğimiz haline geldi. Fiziksel hayatta dış görünüşümüze ve giydiklerimiz önem verdiğimiz gibi sanal dünyada da avatarlarımızın ne giydiği önemli olmaya başladı. Birçok kişi oyun karakterlerinin ve avatarlarının nasıl göründüğüne büyük önem veriyor. Buna bağlı olaral dijital aksesuar ve kıyafet satan firmalar devreye giriyor. Sanal gerçeklik, bizlere sahip olabileceklerimizden fazlasını sunuyor. Bundan dolayı normalde giyemeyeceğimiz kıyafetleri avatarlarımıza giydirmek birçoğumuz için cezbedici bir hal alıyor.

Dijital modanın geleceği ne olacak?

Şimdilik sadece dijital modanın olacağı bir gelecek mümkün gözükmüyor fakat kullanımının hızla artacağı öngörülebilir. Her ne kadar sürdürülebilir bir çözüm olsa da yakın bir gelecekte hayatı tamamen sanal evrene taşımak mümkün değil. Bu alandaki teknolojik yetersizlikler ve teknolojinin hala herkese ulaşmış olmaması bu durumun önündeki en büyük engel. Fakat zamanla dijital modanın hızla büyüyeceğini ve fiziksel tüketim çılgınlığını bir nebze azaltabilecek etkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Giyilebilir teknoloji ve sürdürülebilir Moda: EzraTuba

EzraTuba, yola sürdürülebilir bir yaşam stili benimsetmek amacıyla çıkmış bir moda markasıdır.  Markanın misyonu  giyilebilir teknolojiler üretmek ve sürdürülebilir moda hareketine katkıda bulunmaktır. EzraTuba, dijital moda sektörünün ülkemizde önemli temsilcileri arasındadır. Giyilebilir teknolojilerin modada kullanılmasına ön ayak olmuş markalardan biridir.