Greenwashing Nedir?

Sürdürülebilir, etik, vegan, çevre dostu, eko-friendly, ve daha fazlası… Ekolojik denge konusunda hassaslaşan insanların artması ile birlikte bu gibi söylemleri de daha sık duymaya başladık. Vegan olduğunu iddia eden markalar hızla artıyor. Şirketler artık hayvanlar üzerinde deney yapma konusunda daha çekingen. Geri dönüştürülebilir, sürdürebilir ve çevreye zararsız ürünler kullanmak isteyen tüketicilerin artması ile birlikte yeni bir pazar ortaya çıktı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen markalar ise çevreye duyarlı olmak yerine “yeşil boyama” tekniği ile müşteri kaybetmenin önüne geçmeye çalışıyor.

Büyük Şirketlerin Göz Boyama Tekniği

Hızlı moda endüstrisi, çevreye en çok zarar veren endüstrilerin başında geliyor. Yüksek miktarda karbon salınımına neden olmasının yanı sıra binlerce hayvanın hayatını tehdit ediyor. Her yıl binlerce ton su israfına neden oluyor. Çevreye salınan zehirli atıklar dereleri ve akarsuları kirleterek binlerce türün ekosistemini bozarak yaşanılmaz hale getiriyor. Maalesef hızlı moda endüstrisinin çevreye verdiği zararlar dünyamızı her geçen gün biraz daha yaşanılmaz hale getiriyor. Buna tepki olarak çıkan eco-friendly akımlar, modanın çevreye verdiği zararları minimum seviyeye indirmeyi hedefliyor. Fakat bazı markalar ise ürünlerin çevre dostu ve sürdürülebilir olduğuna dair yanlış iddialarda bulunarak tüketicilerin güvenini sarsıyor. Ürünleri yeşile boyayarak kendilerini aklamaya çalışan bu şirketler; çevreye verdikleri korkunç zararı gizlemeyi hedefliyorlar.

Greenwashing Ne Anlama Geliyor?

Greenwashing, Türkçe adıyla yeşil boyama; firmaların asılsız ifadelerle kendini çevre dostu olarak tanımlamasıdır. Bir bakıma greenwashing, çevreye büyük ölçüde zarar veren markaların kendilerini aklamak için başvurdukları yanıltıcı taktiklerdir. Tüketicilerin bozulan ekolojik dengeye karşı endişe duyması ve daha sürdürülebilir ürünler araması, markaları çevre dostu olmaya zorluyor. Çevreye duyarlı insanların daha bilinçli alışveriş yapmaya başlaması ile birlikte markalar, çevreye verilen zararı azaltmak yerine çeşitli pazarlama kampanyaları ile ürünleri hakkında yanıltıcı ifadeler kullanarak çevre dostu olduklarını iddia ediyor. Bir diğer deyişle,  “çevre dostu, eco-friendly, sürdürülebilir” gibi ifadeleri sadece bir pazarlama aracı olarak kullanıyorlar. Örneğin; ambalajın üzerinde “doğal içerik” yazdığı halde içerisinde doğal olmayan ürünler barındırabiliyor. Bu sayede bilinçli bir şekilde alışveriş yapmak isteyen tüketiciler, yanıltılarak pazara dahil ediliyor.

Greenwashing Taktikleri Nedir?

Bilgi Saklama

Bazı markalar çevre dostu ürünlerini öne çıkararak çevreye zararlı ürünlerini saklamaya çalışıyor. Çevre dostu olduğunu iddia eden bu markalar çevreci yönlerini müşterilerle paylaşırken tepki çekebilecek aşamaları gizliyor. Eğer ürün almak istediğiniz markanın bilgilerini bulmakta zorlanıyorsanız büyük ihtimalle bilgi saklıyor ve greenwashing uyguluyordur. Greenwashing uygulayan markalar bu bilgileri gizliyor veya ulaşılması zor bir hale getiriyor.

Popüler Sözcükler Kullanılması

Ambalajların üzerine kocaman harflerle yazılan popüler çevreci etiketlere kanmayın. Bir marka ambalajında vegan ifadesini bulundurması ürünün ve üretim aşamasının çevreci olduğu anlamına gelmez. Vegan bir ürün hayvansal bir içerik kadar zararlı olabilecek kimyasal içerikler bulundurabilir.

Yanıltıcı İfadeler ve Yanlış İfadeler

Çevreci paketleme gibi göz boyama taktikleri ile tüketicileri yanıltmaya çalışan markalar bulunuyor. Ambalajın üzerindeki “çevre dostu” etiketi, tüketicilerin kafasını karıştırmak için kullanılan birçok greenwashing taktiğinden sadece bir tanesi.

Greenwashing Nasıl Tespit Edilir?

Ürün içeriklerini dikkatli bir şekilde inceleyin.

Göz boyamak için daha yeşil görünen markaları tespit etmek, aslında o kadar da zor değil. Ambalaja aldanmadan ürün içeriklerini dikkatli bir şekilde inceleyerek greenwashing’in önüne geçebilir, tuzağa düşmekten kurtulabiliriz.

Popüler kelimelere aldanmayın.

Dikkat çekmek için sık sık “vegan, çevre dostu, sürdürülebilir” gibi ifadeler kullanılabiliyor. Üretim aşamasında vegan ürünler kullanılmasına rağmen paketleme, dağıtım, geri dönüşüm aşamalarında çevreye zararlı politikalar izleyen markalar bulunuyor. Bundan dolayı etiketlerini ve içeriğini dikkatli incelemenin yanı sıra; diğer aşamalarını da incelemek faydalı olabilir. Ürünün üretim aşaması, nerede üretildiği, ambalajı, paketlenmesi size marka hakkında daha net bilgiler verebilir.

Markanın diğer ürünlerini ve koleksiyonlarını inceleyin.

Maalesef bazı şirketler, çevre dostu hatreketleri yeni bir pazarlama stratejisi olarak kullanıyor. Bu yanılgaya düşmemek için markanın diğer koleksiyonlarını inceleyebilir ve bakış açısının doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Sertifikaları sorgulayın.

Bir ürünü satın almadan önce güvenilir kuruluşlardan akınmış sertifikaları sorgulamak, greenwashing’ten kaçınmanın en güvenilir yollarından biri. Ürünün veya markanın çevre dostu olduğu kanıtlanmış ise çeşitli sertifikalar alınıyor. Bu sertifikalar size ürün ve marka hakkında daha güvenilir ve net bilgiler verir.